Aktuality
Aktualizované doporučení EHF o použití monoklonálních protilátek zaměřených na calcitonin gene related peptide v prevenci migrény
První doporučení týkající se monoklonálních protilátek vydala Evropská federace pro bolesti hlavy (EHF) v roce 2019. Od té doby přibyly důkazy o jejich dlouhodobé účinnosti a bezpečnosti, proto se panel odborníků letos rozhodl vydat aktualizaci doporučených postupů. Na základě systematických literárních rešerší v souladu s doporučením Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA) zařadil do metaanalýzy studie (randomizované klinické studie i studie reálné praxe), a to od prvních publikací až do prací uveřejněných do února 2022.
Uveřejněný doporučený postup byl vytvořen v souladu s Grading of Recommendation, Assessment, Development, and Evaluation (GRADE). Tam, kde nebyl dostupný systém evaluace podle GRADE, byl získán expertní posudek.
Vybranými sledovanými parametry bylo snížení počtu dní migrény za měsíc a podíl jedinců s migrénou, kteří měli alespoň 50% snížení počtu dnů migrény za měsíc oproti výchozí hodnotě. U studií, které neuváděly dny migrény v měsíci, byly hodnoceny dny bolesti hlavy.
Doporučený postup má dvě části:
- evidence-based recommendation a
- Expert Consensus Statements
Níže uvádíme přehled vybraných doporučení:
A. Evidence-based recommendation
Bylo vybráno 23 studií (klinické studie fáze II a III v komparaci s placebem hodnotící eptinezumab, erenumab, fremanezumab a galcanezumab), jejichž analýzou byly získány odpovědi na předem stanovené otázky:
Otázka : Je u pacientů s epizodickou migrénou léčba monoklonálními protilátkami (MoA) zaměřenými proti CGRP v porovnání s placebem účinná a bezpečná?
Výsledek: Patnáct studií potvrdilo, že všechny sledované MoA byly ve studiích shledány účinnými a nebyl zjištěn žádný bezpečnostní problém. Síla doporučení vysoká.
Otázka : Je u pacientů s chronickou migrénou léčba monoklonálními protilátkami (MoA) zaměřenými proti CGRP v porovnání s placebem účinná a bezpečná?
Výsledek: Deset studií potvrdilo, že všechny sledované MoA byly ve studiích shledány účinnými a nebyl zjištěn žádný bezpečnostní problém. Síla doporučení vysoká.
B. Expert Consensus Statements
Otázka : Kdy má být pacientovi s migrénou nabídnuta preventivní léčba MoA?
Odpověď: V předchozím doporučení byly MoA zařazeny do algoritmu léčby v třetí linii (po selhání/intoleranci dvou předchozích preventivních léků z různých farmakologických skupin). Protože studie vypovídají o vysoké účinnosti a vynikající snášenlivosti MoA u pacientů s migrénou, která je často zatížena vážnými komorbiditami (deprese), měly by být u jedinců vyžadujících preventivní léčbu MoA nabídnuty jako první volba.
Otázka : Jak má být vedena preventivní léčba při současném použití MoA u pacientů s migrénou?
Odpověď: Robustní data o účinnosti MoA a nedostačující důkazy o prospěšnosti kombinační léčby s MoA vedly pane expertů ke konsenzu: U jedinců s epizodickou nebo chronickou migrénou není dostatek důkazů, aby bylo možné navrhnout kombinaci MoA s jinými preventivními přípravky ke zlepšení klinických výsledků.
Otázka : Měla by být jedincům s migrénou a nadužíváním léků nabídnuta léčba MoA?
Odpověď: Klinické studie i reálná praxe ukazují, že se nadužívání úlevové léčby u pacientů s migrénou při terapii MoA významně snižuje. Panel expertů doporučuje těmto pacientům MoA nabídnout.
Otázka : Je možné non-respondéry na jednu MoA převést na jinou MoA zacílenou na CGRP?
Odpověď: Mezi MoA jsou určité rozdíly (blokáda receptoru pro CGRP nebo ligandu CGRP, subkutánní nebo intravenózní aplikace). Zatím však není dostatek důkazů o potenciálních přínosech změny MoA, ale změna může být alternativou u jedinců s neadekvátní odpovědí na jednu MoA.
Závěr
Dostupné údaje potvrzují, že anti-CGRP MoA se zdají být účinné a bezpečné pro prevenci migrény i z dlouhodobého hlediska. Objektivní biomarkery odpovědi na léčbu stále chybí; dostupné klinické studie a data z reálné praxe však mohou poskytnout podklad pro rozhodování při individualizaci léčby, včetně délky terapie, kombinace s jinou léčbou a management bezpečnostních rizik.
[1] Sacco S, et al. European Headache Federation guideline on the use of monoclonal antibodies targeting the calcitonin gene related peptide pathway for migraine prevention – 2022 update. The Journal of Headache and Pain (2022) 23:67; https://doi.org/10.1186/s10194-022-01431-x