Aktuality
COVID-19 a záchvaty migrény – rozšířená observační studie
Společnost Healint za pomoci a podpory aplikace Migraine Buddy zahájila rozsáhlou studii o tom, jak stres a úzkost ovlivňuje výskyt migrenózních záchvatů. V multimodální analýze hodnotila nejen výstupy z aplikace, ale i sebeposuzování míry stresu a potřebu zdravotní péče u pacientů s migrénou. Pro riziko možného zkreslení výsledků hodnocení (při využití jediné metody) byly použity multimodální zdroje: záznamy z deníků, pečlivé vyplnění dotazníků dobrovolníky a data ze senzorů.
Do 25. března se shromáždilo 1,98 milionu záznamů o migrenózních atakách od více než 300 000 uživatelů aplikace z 10 klíčových zemí. Aktivní šetření prostřednictvím dotazníků bylo provedeno jen u části účastníků, aby bylo možné měřit a opravit riziko přizpůsobení chování, které provází vědomí účelu účasti ve studii. I přes tento prospektivní prvek je většina údajů retrospektivní a bez možnosti ovlivnění.
Vývoj poměru stresu a migrény (v procentech)
Podrobné grafy na https://healint.com/blog-live/2020/4/10/covid-19-and-migraine-attacks-observational-study2
Současná epidemie COVID-19 je považována za významnou příčinu stresu a úzkosti pro mnoho lidí na světě, a to zejména pro senzitivní populaci, tedy ty, kteří trpí chronickými onemocněními, jako je migréna a další choroby.
Na základě počtu atak zaznamenaných uživateli ve čtyřech zemích (USA, Velká Británie, Kanada a Austrálie) od 1. ledna 2020 byl zjištěn celkový a prudký nárůst migrenózních záchvatů spuštěných stresem a úzkostí s nástupem pandemie COVID-19 (tj. od počátku března 2020).
V březnu došlo v USA k 21% nárůstu migrenózních atak. Největší procentuální nárůst zaznamenala Austrálie (50 %), následovaná Kanadou (48 %) a Francií (39 %).
Tato statistika naznačuje, že vysoká úroveň stresu se významně projevila na nemocnosti u senzitivní populace migreniků.
V této nové nepředvídatelné situaci ekonomického propadu a zdravotních důsledků COVID-19 je velmi obtížné se přizpůsobit změnám, které život v pandemii přinesl. Celosvětová komunita zažívá stresující události a z nich vyplývající úzkost, což u lidí s migrénou vyvolává vystupňované potíže, které zase přispívají následně ke zvýšení stresu a úzkosti. Všichni bez rozdílu, ať mají potíže větší nebo menší, vyžadují pomoc a podporu v tomto náročném období.
Samotnou pandemii nejsme schopni zcela ovlivnit. Doporučte svým pacientům s migrénou, ať se naučí zvládat své emoce.
Každý prožívá stres jinak, proto je nutné vypracovat si osobní strategii zvládání vypjatých situací. Péče sama o sebe je prioritou právě u pacientů s migrénou!
Podle doporučení Centers for Disease Control and Prevention (CDC) lze psychický stav zlepšit dodržováním několika zásad, předejte je svým pacientům:
-
Nesledujte nepřetržitě sociální sítě a zpravodajství v médiích.
Být neustále bombardován aktualizacemi o pandemii může přispět k negativním pocitům bezmoci a strachu. Je dobré být informován o situaci, nicméně, pokud zjistíte, že vás zprávy nadměrně zneklidňují, zaměřte své myšlenky na příjemné věci (péče o well-being). -
Naplánujte si čas věnovaný koníčkům.
Přečtěte si knihu, upleťte nový šátek, věnujte se svému domácímu mazlíčkovi... Dělejte cokoliv, co vám udělá radost! Neváhejte hledat nové příležitosti k rozptýlení. Pandemie, pokud jste v sociální izolaci, vám dává spoustu příležitostí k hledání nových přínosných hobby. -
Pečujte o své tělo.
Během současné doby je péče o fyzické zdraví důležitější než kdy jindy. Odpočívejte, jezte zdravá a vyvážená jídla, pravidelně cvičte, pokud je to možné – klidně i v domácích podmínkách, nebo se jen zhluboka nadechněte, kdykoli máte pocit, že nezvládáte. -
Zůstaňte v kontaktu s ostatními.
To je zvláště důležité pro ty, kteří mají v dobrovolné izolaci nebo karanténě nedostatek kontaktů s lidmi a cítí se osamělí a zoufalí. Pamatujte si, že je v pořádku oslovit někoho, koho milujete, komu důvěřujete a požádat o podporu. Podělte se se svými blízkými o své myšlenky a pocity třeba každý den!
Zůstaňme všichni jednotní, dnes to potřebujeme více než kdy jindy!
https://healint.com/blog-live/2020/4/10/covid-19-and-migraine-attacks-observational-study2
O společnosti Healint a aplikaci Migraine Buddy
Evropská centrála společnosti Teva Pharmaceuticals iniciovala průzkum, který ukázal, že pacienti, zejména ti s chronickými potížemi, velmi často hledají online informace, avšak nedokáží odhadnout spolehlivost zdrojů. Teva reagovala řadou nových spoluprací a iniciativ, které by tento problém vyřešily. První z nich je spolupráce se společností Healint, vývojářem platformy Migraine Buddy, která nabídne real-world poznatky o problémech, s nimiž se potýkají evropští pacienti s migrénou. Platforma poskytne i statistická data založená na anonymizovaných dobrovolných příspěvcích pacientů. Informace od samotných pacientů podpoří tvorbu edukativního a podpůrného projektu pro lékaře a specialisty s cílem zlepšit jejich chápání důsledků migrény na život nemocných tak, aby mohli poskytnout včasnou a efektivní péči svým pacientům.