Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Fremanezumab v prevenci migrény: výsledky dotazníkového šetření mezi pacienty po 52týdenní léčbě

Migréna je chronické neurologické onemocnění s významným dopadem na kvalitu života pacientů. Preventivní léčba by měla být zvážena u osob, které mají časté záchvaty (≥ 4 dny s migrénou za měsíc), související zdravotní omezení nebo nadměrně užívají akutní medikaci nebo ji špatně snášejí. I přesto však v praxi užívá preventivní léčbu pouze malá část pacientů. Důvodem bývá nedostatečná účinnost tradičních preventivních léčiv, jejich nežádoucí účinky nebo nízká adherence – až 85 % pacientů přerušuje léčbu do jednoho roku. Blokátory CGRP (calcitonin gene-related peptide) představují v poměru k tradičním farmakologickým preventivním terapiím migrény lépe snášené a účinné alternativy, z nichž žádná nebyla vyvinuta specificky pro migrénu. CGRP jsou prvními zástupci specifické preventivní terapie migrény. Jde o biologickou léčbu pomocí monoklonálních protilátek působících proti CGRP či jeho receptoru (jednomu z klíčových neuropeptidů v patogenezi migrény).

Fremanezumab je plně humanizovaná monoklonální protilátka (IgG2Δa/kappa), která selektivně cílí na ligand CGRP. Ve Spojených státech byla schválena pro preventivní léčbu migrény u dospělých a v Evropě pro profylaxi migrény u dospělých, kteří mají ≥ 4 dny migrény za měsíc. Účinnost fremanezumabu v preventivní léčbě migrény byla prokázána v klinických studiích HALO a FOCUS u pacientů trpících epizodickou migrénou (EM) nebo chronickou migrénou (CM), a to i u pacientů s nedostatečnou odpovědí na až čtyři předchozí třídy preventivních léků proti migréně. Dlouhodobá bezpečnost a účinnost fremanezumabu byly hodnoceny v 52týdenní otevřené extenzi studie HALO. Po jejím dokončení byl mezi pacienty proveden průzkum, jehož cílem bylo zhodnotit jejich spokojenost s léčbou, preferenci dávkování, vnímané přínosy léčby a srovnání s předchozími terapiemi.

Výsledky průzkumu

Průzkumu se zúčastnilo 253 pacientů, z nichž 131 bylo během extenze studie randomizováno k čtvrtletnímu dávkování fremanezumabu a 122 k měsíčnímu režimu. Celkem 119 respondentů mělo epizodickou migrénu (EM) a 134 chronickou migrénu (CM). Vzorek tvořily převážně ženy (88,5 %), s průměrným věkem 46 let. Více než polovina pacientů již dříve užívala preventivní terapii, nejčastěji antiepileptika (51,4 % pacientů) a antihypertenziva (24,5 % pacientů).

Spokojenost s léčbou

Celková spokojenost s léčbou fremanezumabem byla vysoká – průměrné hodnocení činilo 6,1 ze 7 bodů (vyšší skóre znamená větší spokojenost). Naprostá většina (89,3 %) pacientů hodnotila léčbu jako uspokojivou bez ohledu na klasifikaci migrény (EM, CM) nebo způsob podání (čtvrtletně, měsíčně). Více než polovina v každé z podskupin EM a CM a v podskupinách s čtvrtletním a měsíčním dávkovacím režimem také uvedla spokojenost ve všech hodnocených dimenzích léčby.

Vyšší spokojenost byla zaznamenána u pacientů s EM ve srovnání s pacienty s CM (93,3 % vs. 85,8 %). Největší podíl (83,8 %) pacientů vyjádřil spokojenost se snížením frekvence záchvatů, následovala úleva od příznaků, snížení intenzity bolesti, délky záchvatu a souvisejícího funkčního omezení.

Spokojenost pacientů s účinností fremanezumabu

Preference dávkování a význam flexibilního režimu

Většina (69,2 %) pacientů upřednostňovala čtvrtletní dávkování v dávce 675 mg, a to bez ohledu na původní režim během studie. Více než 75 % respondentů uvedlo, že flexibilita ve způsobu podání přípravku zvyšuje jejich schopnost dodržovat léčebný režim a představuje pro ně významnou přidanou hodnotu. Výsledky byly podobné napříč skupinami EM/CM i podle dávkovacího režimu.

Preference pacientů týkající se čtvrtletního nebo měsíčního dávkování fremanezumabu 

Preference fremanezumabu oproti předchozí léčbě

Fremanezumab byl jednoznačně preferován oproti dříve užívaným preventivním lékům. Průměrné hodnocení spokojenosti s předchozí léčbou se pohybovalo mezi 2,7 až 3,0, zatímco u fremanezumabu dosahovalo 6,1. Například mezi pacienty, kteří užívali antiepileptika nebo SSRI/SNRI, upřednostnilo fremanezumab 91,5 % a 96,3 %. Hlavními důvody pro tuto volbu bylo snížení frekvence, intenzity a délky záchvatů. Mezi pacienty, kteří dříve užívali onabotulinumtoxin A, preferovalo fremanezumab 82,1 %.

Psychická pohoda a spánek

Zmírnění úzkosti zaznamenalo 67,9 % pacientů, kteří tyto potíže udávali před zahájením léčby. Zlepšení nálady uvedlo 64,7 % pacientů s předchozí depresivní symptomatikou. Kvalita spánku se zlepšila u více než poloviny respondentů. Výsledky byly konzistentní napříč dávkovacími režimy i typem migrény, ačkoliv pacienti s EM obecně hlásili vyšší míru zlepšení než pacienti s CM.

Akutní medikace a kvalita života

Snížení potřeby akutní medikace uvedlo 71,1 % pacientů, přičemž nejvýraznější efekt byl zaznamenán u pacientů s EM (84,9 %). Zlepšení bylo rovněž patrné ve všech hodnocených oblastech každodenního života u EM i CM – ve vztazích, volnočasových aktivitách, výkonu v práci či škole a domácích činnostech. Významnější zlepšení uváděli pacienti s EM než s CM, s výjimkou kvality času stráveného s rodinou nebo přáteli, kde bylo naopak výraznější zlepšení doloženo u CM (83,0 %).

Shrnutí

Výsledky tohoto průzkumu potvrdily vysokou míru spokojenosti pacientů s léčbou fremanezumabem a zdůraznily přínos nejen v oblasti frekvence migrén, ale i v intenzitě a trvání atak, snížení potřeby akutní medikace a zlepšení celkové kvality života.

Důležitým zjištěním byla výrazná preference čtvrtletního dávkování, a to navzdory nutnosti aplikace tří injekcí najednou. Tato forma aplikace nebyla vnímána jako překážka, což z fremanezumabu činí výjimečnou volbu pro pacienty preferující komfortní režim léčby.

Flexibilita dávkování a možnost sdíleného rozhodování se ukazují jako klíčové faktory ovlivňující adherenci, a tím i klinickou účinnost. Tento přístup koresponduje s výsledky dřívějších studií, které ukázaly, že pacienti preferující určité dávkování mají vyšší šanci léčbu zahájit a setrvat u ní.

Respondenti průzkumu rovněž vyjadřovali jasnou preferenci fremanezumabu oproti předchozí preventivní léčbě, a to především díky výraznějšímu snížení frekvence záchvatů, intenzity bolesti a trvání záchvatů. To potvrzuje zjištění dřívějších výzkumů, podle nichž pacienti považují účinnost léčby (zejména 50% snížení počtu migrenózních dnů) za nejdůležitější kritérium úspěšnosti.

Závěr

Fremanezumab představuje efektivní, dobře tolerovanou a pacienty vysoce preferovanou možnost preventivní léčby migrény. Výrazná redukce záchvatů, snížení potřeby akutní medikace a pozitivní vliv na kvalitu života z něj činí významný přínos v klinické praxi. Výrazná preference čtvrtletního dávkování svědčí o tom, že fremanezumab, jako jediná anti-CGRP monoklonální protilátka s možností domácí aplikace čtyřikrát ročně, přináší jedinečný benefit pro pacienty, kteří preferují pohodlí a jednoduchost dlouhodobé prevence migrény.

Reference

Buse DC, Gandhi SK, Cohen JM, et al. Improvements across a range of patient-reported domains with fremanezumab treatment: results from a patient survey study. J Headache Pain 2020;21:109. https://doi.org/10.1186/s10194-020-01177-4