Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Jak mohou nové poznatky ovlivnit budoucnost profylaktické léčby migrény?

Jaké je postavení onabotulinumtoxinu A v léčbě migrény v porovnání s anti-CGRP monoklonálními protilátkami?


Studie RAMO srovnávala účinnost a bezpečnost anti-CGRP monoklonálních protilátek s onabotulinumtoxinem A u 183 pacientů s chronickou migrénou. Jednalo se o multicentrickou retrospektivní, observační, kohortovou studii trvající 12 měsíců. Studijní intervencí v kohortě anti-CGRP protilátek (n = 86) byla léčba galkanezumabem (57,0 %), erenumabem (25,6 %) a fremanezumabem (17,4 %), v další kohortě pak léčba onabotulinumtoxinem A (n = 97).

Výsledky prokázaly vyšší účinnost léčby anti-CGRP protilátkami ve srovnání s onabotulinumtoxinem A napříč sledovanými parametry:

  • snížení skóre MIDAS (dotazník k hodnocení závažnosti migrény) (–62,3 vs. –43,1),
  • snížení používání akutní medikace (–11,4 dne vs. –8,2 dne),
  • snížení MMD (počet dní s migrénou v měsíci) (–11,9 vs. –7,6).

Převzato z: Grazzi L, et al. J Headache Pain 2024;25:14.

Jaké jsou nové informace o použití anti-CGRP protilátek u zvláštních populací?

Randomizovaná observační studie hodnotila účinnost a snášenlivost anti-CGRP protilátek u pacientů s migrénou ve věku ≥ 65 let léčených erenumabem (n = 38), galkanezumabem (n = 85) a fremanezumabem (n = 39). Ze 162 zařazených pacientů mělo 42 % dyslipidemii, 40,3 % hypertenzi, 8 % diabetes a 6,2 % ischemickou chorobu srdeční. Primárními výslednými parametry byly snížení MMD a výskyt nežádoucích účinků.
Za šest měsíců léčby došlo k ≥ 50% snížení MMD u 57 % pacientů. Nejnižší výskyt nežádoucích účinků byl u pacientů léčených fremanezumabem, a to 7,7 %, následovaným galkanezumabem (27,1 %) a erenumabem (39,5 %).
Výsledky studie prokázaly, že anti-CGRP protilátky jsou bezpečnou a účinnou léčbou u pacientů s migrénou starších 65 let v reálné klinické praxi.

Munoz-Vendrell A, et al. J Headache Pain 2023;24:63.

Multicentrická prospektivní studie sledovala krevní tlak (TK) u pacientů s migrénou ve věku ≥ 60 let, kteří začali jako profylaxi užívat erenumab, galkanezumab nebo fremanezumab. Zařazeno bylo celkem 155 pacientů, z nichž 42,5 % mělo anamnézu hypertenze a 39 % bylo léčeno antihypertenzivy. Kromě sledování TK (měření na začátku, za 3 a 12 měsíců) byly hodnoceny změny antihypertenzní medikace a pacienti s novou nebo zhoršenou hypertenzí. Autoři studie došli k závěru, že léčba anti-CGRP protilátkami po dobu jednoho roku významně neovlivňuje TK u pacientů ve věku ≥ 60 let ani nezvyšuje výskyt hypertenze ve srovnání s obecnými populačními trendy.

Recentní multicentrická dvojitě zaslepená studie fáze III s paralelními skupinami hodnotila účinnost a bezpečnost fremanezumabu u 454 čínských pacientů po dobu tří měsíců. Během dvojitě zaslepeného období došlo ke snížení MMD, hodnoceného parametru účinnosti, o 4,6 u fremanezumabu a o 2,8 u placeba.1 Profil bezpečnosti a snášenlivosti fremanezumabu byl konzistentní s předchozími celosvětovými studiemi.2

1. Yu S, et al. Poster presented at MTIS 2024: EP.30; 2. Yu S, et al. Poster presented at MTIS 2024: EP.36.

Lze podávat anti-CGRP pacientům s psychiatrickými komorbiditami?

Léčbu migrény u pacientů s depresivní poruchou hodnotila studie UNITE.1 Jednalo se o dvojitě zaslepenou, randomizovanou, placebem kontrolovanou studii fáze IV s paralelními skupinami, kde pacienti dostávali fremanezumab nebo placebo. Bylo zařazeno celkem 353 dospělých pacientů s epizodickou nebo chronickou migrénou a komorbidní středně těžkou nebo velkou depresivní poruchou. Jedním z hlavních cílů studie bylo snížení MDD oproti výchozí hodnotě. Během 12 týdnů bylo snížení MMD –5,1 pro fremanezumab a pouze –2,9 pro placebo. Průměrné snížení skóre HAM-D 17 (Hamiltonovo skóre deprese) oproti výchozí hodnotě v 8. týdnu bylo o 4,6 u placeba a o 6,0 u fremanezumabu.2 V týdnu 12 měli pacienti užívající fremanezumab průměrné snížení skóre HAM-D 17 o 6,7. Tento rozdíl byl statisticky signifikantní (= 0,0228) ve srovnání s placebem. Studie probíhala 12 týdnů s následnou otevřenou prodlouženou fází, kdy pacienti dostávali fremanezumab v dávce 675 mg jednou za 3 měsíce. Výsledky se udržely až do 24. týdne.3

1. Lipton RB, et al. Presentation at AHS 2023; IO-05; 2. Lipton RB, et al. Poster presented at Psych 2023;130; 3. Lipton RB, et al. Poster presented at AHS 2024; P-648.

Prospektivní, longitudinální, explorativní studie provedená v jednom centru hodnotila účinnost anti-CGRP protilátek u pacientů s migrénou a depresí (základní onemocnění). Po šesti měsících léčby anti-CGRP protilátkami došlo u pacientů s migrénou s depresí na počátku léčby k redukci MMD ≥ 50 % u 47,4 % pacientů a ke klinicky významnému zmírnění příznaků deprese (BDI-II) u 63,5 % pacientů. Ke zmírnění depresivních příznaků došlo nezávisle na snížení bolesti hlavy.

Torres-Ferrus M, et al. Cephalalgia 2024;44:3331024231222923.

Prostupují anti-CGRP protilátky hematoencefalickou bariérou?

Výsledky recentní studie potvrzují potenciál fremanezumabu pronikat do centrálního nervového systému (CNS) a vázat CGRP (calcitonin gene-related peptide).

Cílem studie bylo odhadnout potenciální distribuci a cílové zapojení anti-CGRP monoklonální protilátky v mozkomíšním moku (CSF) a intersticiální tekutině mozku (ISF). Autoři již nedávno uvedli, že jednorázová intravenózní dávka fremanezumabu (900 mg) může vést k rychlému a trvalému vzestupu hodnoty fremanezumabu v mozkomíšním moku zdravých jedinců ve srovnání s neléčenou kohortou jako komparátorem. Fremanezumab a celkový CGRP byly zjišťovány v plazmě ve více časových bodech a v jednom stanoveném časovém bodě v mozkomíšním moku každého subjektu. Profil expozice fremanezumabu v plazmě byl v souladu s předchozími studiemi. V mozkomíšním moku byl fremanezumab detekovatelný během jednoho dne po infuzi, vrcholu dosáhl po 15 dnech a do 30. dne se jeho hodnota pohybovala v rozmezí 134–244 ng/ml, přičemž poměr CSF k plazmě byl 0,06–0,36 %. V souladu s tím rychle a stabilně rostl celkový CGRP, v plazmě v rozmezí od 57,6 do 359 pg/ml a v CSF od 1,79 do 3,35 pg/ml. Brzy bude prezentována probíhající studie, která využívá standardní farmakometrické přístupy k odhadu odpovídajících expozic a zapojení v CSF a ISF mozku při klinických dávkách fremanezumabu.

Předložené údaje potvrzují potenciál fremanezumabu dostat se do CNS a zasáhnout svůj cíl.

Rorabaugh J, et al. Presentation at AAN 2024: 006.

Zdroj:

Challenge Me! A half decade of monoclonal antibodies for migraine prevention: What we’ve learnt and what’s next, Teva-sponsored promotional satellite symposium at the 20th Migraine Trust International Symposium, September 2024, London.