Aktuality
Jak mohou nové poznatky ovlivnit budoucnost profylaktické léčby migrény?
Jaké je postavení onabotulinumtoxinu A v léčbě migrény v porovnání s anti-CGRP monoklonálními protilátkami?
Studie RAMO srovnávala účinnost a bezpečnost anti-CGRP monoklonálních protilátek s onabotulinumtoxinem A u 183 pacientů s chronickou migrénou. Jednalo se o multicentrickou retrospektivní, observační, kohortovou studii trvající 12 měsíců. Studijní intervencí v kohortě anti-CGRP protilátek (n = 86) byla léčba galkanezumabem (57,0 %), erenumabem (25,6 %) a fremanezumabem (17,4 %), v další kohortě pak léčba onabotulinumtoxinem A (n = 97).
Výsledky prokázaly vyšší účinnost léčby anti-CGRP protilátkami ve srovnání s onabotulinumtoxinem A napříč sledovanými parametry:
- snížení skóre MIDAS (dotazník k hodnocení závažnosti migrény) (–62,3 vs. –43,1),
- snížení používání akutní medikace (–11,4 dne vs. –8,2 dne),
- snížení MMD (počet dní s migrénou v měsíci) (–11,9 vs. –7,6).
Převzato z: Grazzi L, et al. J Headache Pain 2024;25:14.
Jaké jsou nové informace o použití anti-CGRP protilátek u zvláštních populací?
Randomizovaná observační studie hodnotila účinnost a snášenlivost anti-CGRP protilátek u pacientů s migrénou ve věku ≥ 65 let léčených erenumabem (n = 38), galkanezumabem (n = 85) a fremanezumabem (n = 39). Ze 162 zařazených pacientů mělo 42 % dyslipidemii, 40,3 % hypertenzi, 8 % diabetes a 6,2 % ischemickou chorobu srdeční. Primárními výslednými parametry byly snížení MMD a výskyt nežádoucích účinků.
Za šest měsíců léčby došlo k ≥ 50% snížení MMD u 57 % pacientů. Nejnižší výskyt nežádoucích účinků byl u pacientů léčených fremanezumabem, a to 7,7 %, následovaným galkanezumabem (27,1 %) a erenumabem (39,5 %).
Výsledky studie prokázaly, že anti-CGRP protilátky jsou bezpečnou a účinnou léčbou u pacientů s migrénou starších 65 let v reálné klinické praxi.
Munoz-Vendrell A, et al. J Headache Pain 2023;24:63.
Multicentrická prospektivní studie sledovala krevní tlak (TK) u pacientů s migrénou ve věku ≥ 60 let, kteří začali jako profylaxi užívat erenumab, galkanezumab nebo fremanezumab. Zařazeno bylo celkem 155 pacientů, z nichž 42,5 % mělo anamnézu hypertenze a 39 % bylo léčeno antihypertenzivy. Kromě sledování TK (měření na začátku, za 3 a 12 měsíců) byly hodnoceny změny antihypertenzní medikace a pacienti s novou nebo zhoršenou hypertenzí. Autoři studie došli k závěru, že léčba anti-CGRP protilátkami po dobu jednoho roku významně neovlivňuje TK u pacientů ve věku ≥ 60 let ani nezvyšuje výskyt hypertenze ve srovnání s obecnými populačními trendy.
Recentní multicentrická dvojitě zaslepená studie fáze III s paralelními skupinami hodnotila účinnost a bezpečnost fremanezumabu u 454 čínských pacientů po dobu tří měsíců. Během dvojitě zaslepeného období došlo ke snížení MMD, hodnoceného parametru účinnosti, o 4,6 u fremanezumabu a o 2,8 u placeba.1 Profil bezpečnosti a snášenlivosti fremanezumabu byl konzistentní s předchozími celosvětovými studiemi.2
1. Yu S, et al. Poster presented at MTIS 2024: EP.30; 2. Yu S, et al. Poster presented at MTIS 2024: EP.36.
Lze podávat anti-CGRP pacientům s psychiatrickými komorbiditami?
Léčbu migrény u pacientů s depresivní poruchou hodnotila studie UNITE.1 Jednalo se o dvojitě zaslepenou, randomizovanou, placebem kontrolovanou studii fáze IV s paralelními skupinami, kde pacienti dostávali fremanezumab nebo placebo. Bylo zařazeno celkem 353 dospělých pacientů s epizodickou nebo chronickou migrénou a komorbidní středně těžkou nebo velkou depresivní poruchou. Jedním z hlavních cílů studie bylo snížení MDD oproti výchozí hodnotě. Během 12 týdnů bylo snížení MMD –5,1 pro fremanezumab a pouze –2,9 pro placebo. Průměrné snížení skóre HAM-D 17 (Hamiltonovo skóre deprese) oproti výchozí hodnotě v 8. týdnu bylo o 4,6 u placeba a o 6,0 u fremanezumabu.2 V týdnu 12 měli pacienti užívající fremanezumab průměrné snížení skóre HAM-D 17 o 6,7. Tento rozdíl byl statisticky signifikantní (p = 0,0228) ve srovnání s placebem. Studie probíhala 12 týdnů s následnou otevřenou prodlouženou fází, kdy pacienti dostávali fremanezumab v dávce 675 mg jednou za 3 měsíce. Výsledky se udržely až do 24. týdne.3
1. Lipton RB, et al. Presentation at AHS 2023; IO-05; 2. Lipton RB, et al. Poster presented at Psych 2023;130; 3. Lipton RB, et al. Poster presented at AHS 2024; P-648.
Prospektivní, longitudinální, explorativní studie provedená v jednom centru hodnotila účinnost anti-CGRP protilátek u pacientů s migrénou a depresí (základní onemocnění). Po šesti měsících léčby anti-CGRP protilátkami došlo u pacientů s migrénou s depresí na počátku léčby k redukci MMD ≥ 50 % u 47,4 % pacientů a ke klinicky významnému zmírnění příznaků deprese (BDI-II) u 63,5 % pacientů. Ke zmírnění depresivních příznaků došlo nezávisle na snížení bolesti hlavy.
Torres-Ferrus M, et al. Cephalalgia 2024;44:3331024231222923.
Prostupují anti-CGRP protilátky hematoencefalickou bariérou?
Výsledky recentní studie potvrzují potenciál fremanezumabu pronikat do centrálního nervového systému (CNS) a vázat CGRP (calcitonin gene-related peptide).
Cílem studie bylo odhadnout potenciální distribuci a cílové zapojení anti-CGRP monoklonální protilátky v mozkomíšním moku (CSF) a intersticiální tekutině mozku (ISF). Autoři již nedávno uvedli, že jednorázová intravenózní dávka fremanezumabu (900 mg) může vést k rychlému a trvalému vzestupu hodnoty fremanezumabu v mozkomíšním moku zdravých jedinců ve srovnání s neléčenou kohortou jako komparátorem. Fremanezumab a celkový CGRP byly zjišťovány v plazmě ve více časových bodech a v jednom stanoveném časovém bodě v mozkomíšním moku každého subjektu. Profil expozice fremanezumabu v plazmě byl v souladu s předchozími studiemi. V mozkomíšním moku byl fremanezumab detekovatelný během jednoho dne po infuzi, vrcholu dosáhl po 15 dnech a do 30. dne se jeho hodnota pohybovala v rozmezí 134–244 ng/ml, přičemž poměr CSF k plazmě byl 0,06–0,36 %. V souladu s tím rychle a stabilně rostl celkový CGRP, v plazmě v rozmezí od 57,6 do 359 pg/ml a v CSF od 1,79 do 3,35 pg/ml. Brzy bude prezentována probíhající studie, která využívá standardní farmakometrické přístupy k odhadu odpovídajících expozic a zapojení v CSF a ISF mozku při klinických dávkách fremanezumabu.
Předložené údaje potvrzují potenciál fremanezumabu dostat se do CNS a zasáhnout svůj cíl.
Rorabaugh J, et al. Presentation at AAN 2024: 006.
Zdroj:
Challenge Me! A half decade of monoclonal antibodies for migraine prevention: What we’ve learnt and what’s next, Teva-sponsored promotional satellite symposium at the 20th Migraine Trust International Symposium, September 2024, London.