Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Migréna ničí kvalitu života i kariéru

Pacientská organizace Migréna-help provedla unikátní průzkum, který zjišťoval vliv migrény na zaměstnatelnost pacientů.

S managementem migrény pomáhá pacientům mobilní aplikace Migréna Kompas podpořená společností Teva Pharmaceuticals CR. Uživatelům umožňuje zaznamenat jednotlivé záchvaty, jejich délku, intenzitu a užité léky. Aplikaci si do této doby nainstalovalo 3 704 uživatelů. Řešení situace se zaměstnavatelem a nárok na sociální dávky mohou lidé zdarma řešit v poradně www.migrena-kompas.cz/poradna-socialni-pomoci.

Šetření pacientské organizace se zúčastnilo 1 192 pacientů s migrénou s minimálně čtyřmi záchvaty za měsíc. Přibližně 60 % účastníků uvedlo, že je jejich nemoc limituje v hledání práce, někteří dostávají výtky nebo dokonce výpověď. Většina proto svou nemoc před zaměstnavatelem a kolegy raději tají. Se svou nemocí zaměstnavatele seznámí pouhých 32,4 % respondentů.

Celkem 76,7 % migreniků pokračuje v práci i při záchvatu, což je jedním z důvodů nadužívání analgetik a triptanů. Podle průzkumu se dalšího kariérního postupu muselo vzdát přes 18 % dotazovaných a 14,8 % se kvůli migréně potýká s finančními potížemi. Invalidní́ důchod pro migrénu však pobírají́ pouhá tři procenta respondentů.

Z podobného průzkumu, který provedla EMHA mezi 3 342 lidmi s migrénou ze sedmi evropských zemí (Španělsko, Itálie, Velká Británie, Francie, Irsko, Německo a Portugalsko) a nazvala jej „Migréna v práci“, vyplynulo, že 11,7 % dostalo výpověď nebo jim nebyla prodloužena pracovní smlouva, 32,3 % mělo problém práci vůbec získat a více než 42 % se potkalo s jinými potížemi typu sankce či výtka. V Česku uvedlo 96,4 % dotazovaných pacientů, že je v práci vystaveno spouštěčům migrény, například hluku, stresu či prudkému osvětlení a dalším.

Zásadní význam biologické léčby


V Česku se s migrénou potýká přibližně milion lidí. Prevalence migrény se celosvětově pohybuje okolo 17 % u žen a 6 % u mužů, nejčastěji se vyskytuje mezi 30. a 40. rokem života, nicméně často vzniká již v dětství, zejména v období puberty. Migréna je druhou nejčastější příčinou disability po vertebrogenních onemocněních a třetí nejčastější neurologické onemocnění vůbec. Představuje tak pro společnost výraznou ekonomickou zátěž.

V Česku je ustanoveno kolem 30 specializovaných center pro léčbu bolestí hlavy, v nichž je za předem daných podmínek dostupná biologická léčba – monoklonální protilátky se zaměřením proti CGRP: fremanezumab, erenumab a galcanezumab. V EU je schválen ještě eptinezumab.