Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Očkování proti COVID-19 a migréna: otázky a odpovědi

V klinických studiích s vakcínami nebylo možné účastníkům podat další vakcíny během dvou týdnů před nebo po podání vakcíny proti COVID-19. Použití léčby monoklonálními protilátkami CGRP však nebylo specificky vyloučeno. Někteří vědci tvrdí, že existuje teoretické riziko, že imunitní odpověď na vakcínu může snížit účinky protilátky proti CGRP. V tuto chvíli však o tom neexistují žádné přímé důkazy. Pacienti a jejich poskytovatelé zdravotní péče by proto měli diskutovat o načasování podání CGRP v době před a po očkování. Je však životně důležité, abyste dostali obě dávky vakcíny, jakmile to bude možné.

Po mnoha měsících beznaděje a zoufalství jsou konečně na obzoru dobré zprávy. Byly schváleny tři vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer, Moderna a Astra Zeneca. Několik dalších je ve vývoji a může být schváleno v roce 2021. Tyto vakcíny mají za předpokladu, že dostatečný počet lidí dostane obě dávky jedné z vakcín, potenciál ukončit pandemii.

Několik našich pacientů se nás na tyto vakcíny dotazovalo, a to konkrétně na jejich vztah k migréně. Na tomto místě se pokusíme zodpovědět na některé z těchto často kladených otázek pomocí aktuálně dostupných informací.

1. Mohu se nakazit infekcí COVID-19 z vakcíny?


Rozhodně ne! Je důležité si uvědomit, že vakcíny proti COVID-19 neobsahují žádný živý virus. Vakcína tak u člověka nemůže způsobit rozvoj infekce COVID-19. Tyto vakcíny obsahují materiál (RNA) z viru, který dává pokyn některým buňkám v našem těle, aby vytvářely kopie virového proteinu. Tento protein je sám o sobě naprosto neškodný. Náš organismus rozpozná, že tam protein nepatří, a tvoří proti nim protilátky a imunitní buňky. Tímto způsobem bude naše tělo mít k dispozici obranný mechanismus pro boj s virem, který způsobuje infekci COVID-19, pokud se v budoucnu s tímto virem setkáte.

2. Slyšel jsem, že u mnoha lidí se po očkování objeví příznaky podobné chřipce. Vzhledem k tomu, že již takto pociťuji často bolesti hlavy, mám se vyhnout očkování?


Je pravda, že se u vás mohou projevit vedlejší účinky vakcíny. Je však důležité si uvědomit, že je to u řady lidí normální a očekávaný jev. Tyto příznaky odrážejí počáteční imunitní reakci organismu na vakcínu, a právě proto je vakcína podávána. U většiny lidí jsou tyto příznaky mírné a dočasné, obvykle trvající hodiny, ale někdy až jeden či dva dny. Nedoporučujeme vám užívat volně prodejné léky jako paracetamol, ibuprofen nebo aspirin 24 hodin před nebo do 24 hodin po podání vakcíny. Tyto léky mohou snížit imunitní odpověď na vakcínu. O radu, týkající se užívání volně prodejných léků ve vašem konkrétním případě, se jako vždy obraťte na svého poskytovatele zdravotní péče.

Mezi typické nežádoucí účinky patří bolest v místě vpichu, únava, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, horečka a zimnice. Bolest hlavy se vyskytla asi u 60 % lidí, kteří dostali vakcínu od firmy Moderna, a u 38 % lidí, kteří dostávali vakcínu od firmy Pfizer.

Z celkového pohledu jsou vedlejší účinky vakcíny obvykle mírné, krátkodobé a představují normální a očekávanou reakcí organismu na podání vakcíny. Infekce COVID-19 mohou být závažné a život ohrožující a mohou ovlivnit vás, vaši rodinu a přátele. I když jsou příznaky COVID-19 mírné, přibývající důkazy naznačují, že podstatná část lidí může zůstat postižena přetrvávajícími a potenciálně invalidizujícími příznaky (např. únava, špatná tolerance cvičení, kognitivní poruchy). Žijeme v pandemii a tento naléhavý zdravotnický problém neskončí, dokud dostatek lidí nezíská imunitu prostřednictvím očkování.

3. Slyšel jsem, že druhá dávka vakcíny způsobuje závažnější vedlejší účinky než ta první. Pokud mám bolesti hlavy již od první dávky, mám vynechat nebo odložit podání druhé dávky?


Vakcíny Pfizer i Moderna vyžadují aplikaci dvou dávek, aby se dosáhlo optimální imunity a ochrany před infekcí COVID-19. Podání vakcíny Pfizer je třeba opakovat za 21 dní a vakcíny Moderna jeden měsíc po první dávce. Pokud dostanete pouze jednu dávku nebo dojde k opoždění aplikace druhé dávky proti doporučenému rozvrhu, nebudete plně chráněni. Pamatujte, že bolest hlavy, i když může být o něco horší než po podání první dávky vakcíny, je krátkodobá a mírná. Bolesti hlavy a další vedlejší účinky vakcíny pro Vás mohou představovat nepříjemnosti trvající několik dní. Je to však malá cena, kterou je třeba zaplatit, uvědomíme-li si, že infekce COVID-19 může být smrtelná nebo vést k dlouhodobému postižení.

4. Užíval jsem injekce monoklonální protilátky CGRP pro prevenci záchvatů migrény. Bude vakcína blokovat působení těchto léků, nebo mohou tyto léky bránit tomu, aby mě vakcína chránila před infekcí COVID-19?


V klinických studiích s vakcínami proti COVID-19 nebylo účastníkům umožněno dostávat další vakcíny v období dvou týdnů před nebo po podání vakcíny proti COVID-19. Použití léčby monoklonálními protilátkami CGRP však nebylo konkrétně vyloučeno. Někteří vědci tvrdí, že existuje teoretické riziko, že imunitní odpověď na vakcínu může snížit účinky protilátky CGRP. V tuto chvíli však o tom neexistují žádné přímé důkazy. Pacienti a jejich poskytovatelé zdravotní péče by proto měli prodiskutovat načasování injekcí CGRP v období před a po očkování. Je však životně důležité, abyste dostali obě dávky vakcíny, jakmile to bude možné.

5. Dostávám injekce botulotoxinu typu A v rámci léčby své chronické migrény. Musím se vyhnout očkování nebo ho odložit?


Někteří specialisté na léčbu bolestí hlavy a specialisté na poruchy pohybového aparátu, kteří používají botulotoxin typu A pro léčbu různých neurologických onemocnění uvažují o tom, že by vakcína mohla potenciálně snížit účinnost léku. V tuto chvíli o tom však neexistují žádné přímé důkazy. Pacienti a jejich poskytovatelé zdravotní péče by proto měli diskutovat o načasování aplikace injekcí botulotoxinu typu A, pokud by tato aplikace spadala do období dva týdny před nebo po očkování. Je však životně důležité, abyste dostali obě dávky vakcíny, jakmile to bude možné.

6. Příští týden mám dostat svoji první dávku vakcíny a obávám se, že později večer bych mohl mít svůj typický záchvat migrény. Budu jí moci léčit svými obvyklými léky?


Vždy je dobré mít předem připravený plán léčby pro případ záchvatu migrény. Není důvod se domnívat, že jakékoli léky specificky užívané pro terapii migrény, jako jsou triptany (sumatriptan, rizatriptan, eletriptan atd.), by snižovaly účinnost vakcíny. Očkování v kombinaci s těmito léčivy však studováno nebylo. Nedoporučujeme vám užívat léky, jako je paracetamol nebo aspirin, samotné nebo v kombinaci s kofeinem nebo ibuprofenem a to 24 hodin před nebo po podání vakcíny, protože tyto léky mohou snížit imunitní odpověď na očkování. Podobně mohou účinnost vakcíny snižovat některé protizánětlivé léky na předpis (ibuprofen, naproxen, diklofenak, flurbiprofen) nebo přípravky, které kombinují paracetamol nebo aspirin s butalbitalem a kofeinem.

Jako vždy se o radu ohledně možností léčby obraťte na svého poskytovatele zdravotní péče.

7. Nedávno se ve zpravodajství objevily informace, že lidé, kterým byly aplikovány výplně obličeje, by se měli vyhnout vakcíně Moderna, protože mohou mít závažnou alergickou reakci. Mám se obávat podobné reakce, pokud dostanu injekci botulotoxinu typu A v rámci léčby migrény?


Výplně obličeje jsou implantáty, které lékaři injektují pod kůži, aby dosáhli zmenšení vrásek. I když se objevily zprávy o lidech, kteří podstoupili aplikaci výplně a u kterých se po podání vakcíny Moderna objevily dočasné otoky obličeje, je důležité si uvědomit, že Botox není výplní obličeje. V otázce 5 se o přípravku Botox a vakcíně Moderna dozvíte více.

Reakce u lidí s výplněmi v oblasti obličeje, není zcela překvapující, neboť vakcíny fungují tak, že aktivují náš imunitní systém, který tak může bojovat proti infekcím. Ve zmíněných případech vakcína způsobila zvýšení imunitní odpovědi a organismus začal bojovat proti výplním, které považuje za cizí látku. Před podáním vakcíny se jako vždy zeptejte svého lékaře nebo plastického lékaře.

8. Slyšel jsem, že u některých lidí, kteří se nakazili virem COVID-19, se objevují dlouhodobé bolesti hlavy, které nereagují na žádnou léčbu. Může vakcína způsobit, že se to stane i mě?


Bolesti hlavy jsou běžným příznakem infekce COVID-19 a u některých lidí mohou tyto bolesti hlavy přetrvávat i po odeznění akutního onemocnění. Tato skutečnost není překvapující, neboť i jiná infekční onemocnění mohou způsobit bolesti hlavy, které přetrvávají dlouho poté, co akutní infekce odezní. Společnost International Headache Society klasifikuje tyto bolesti jako chronické bolesti hlavy připisované bakteriální, virové nebo jiné systémové infekci. Vakcína vám v žádném případě nemůže způsobit rozvoj infekce COVID-19 a pokud aplikaci vakcíny nepodstoupíte, je větší pravděpodobnost, že se virem COVID-19 nakazíte a tím i zvýšíte možnost vzniku chronických bolestí hlavy a dalších komplikací.

Rok 2020 byl pro nás všechny obtížný. Lidé žijící s migrénou vědí, jaké to je zažívat utrpení, ale tato doba byla zcela mimořádná. Naštěstí se však zdá, že cestu z pandemie COVID-19 nám mohou nabídnout vakcíny. K tomu však může dojít jen tehdy, když se nechá očkovat dostatečný počet z nás. Dokud k tomu nedojde, je stále důležité dodržovat sociální odstup, nosit roušky a pokračovat v častém mytí rukou.

Rozhodnutí o tom, zda podstoupíte očkování by jste měli zakládat na vědeckých poznatcích a doporučeních od svého poskytovatele zdravotní péče. Jakmile budou k dispozici nové informace, budeme tuto stránku dále aktualizovat.

Migréna může být život měnící a invalidizující chorobou, ale infekce COVID-19 je život ohrožující onemocnění. Nechte se očkovat!

Autor: The American Migraine Foundation Team (tým Americké nadace pro migrénu)

Zdroj: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/questions-about-the-covid-19-vaccines-for-people-living-with-migraine/