Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Optimální používání anti-CGRP monoklonálních protilátek při profylaktické léčbě migrény

Profylaktická léčba migrény je obvykle dlouhodobá, často i několikaletá. Jejím cílem je především snížení frekvence, trvání a intenzity záchvatů migrény, zlepšení účinnosti akutní terapie a omezení nadužívání akutní medikace. Cílem profylaktické léčby je také zabránění přechodu epizodické migrény do chronické formy onemocnění. Aby tato léčba správně fungovala, je třeba ji správně používat, řídit se důkazy a přijmout personalizovanější léčebný přístup, a nikoli strategii „jedna velikost pro všechny“.

Konsenzus předních evropských odborných společností zabývajících se léčbou bolestí hlavy je v tom, kdy profylaktickou léčbu migrény zahájit a jak ji eskalovat. Chybějí ale spolehlivé důkazy, na jejichž základě by bylo možné tuto léčbu přerušit. Pokyny týkající se přerušení profylaktické léčby anti-CGRP protilátkami jsou rozporuplné:

  • Evropská federace pro bolesti hlavy (EHF) doporučuje zvážit přerušení po 12–18 měsících nepřetržité léčby. Pokud je ale léčba považována za účinnou a užitečnou pro konkrétního pacienta, měla by pokračovat tak dlouho, jak je to nutné. Účinnost profylaktické léčby by měla být zhodnocena po 3 a 6 měsících.
  • Některé autority zodpovědné za stanovení úhrady pro anti-CGRP monoklonální protilátky ukládají lékařům povinnost přerušit léčbu anti-CGRP protilátkami po 12 měsících a při MMD (počet dnů s migrénou v měsíci) < 8.
  • Dle Souhrnu údajů o přípravku je anti-CGRP protilátka indikována k profylaxi migrény u dospělých, kteří mívají migrénu nejméně 4 dny v měsíci.

Někteří pacienti mohou reagovat na léčbu anti-CGRP protilátkami až po delší době

Barbanti a spoluautoři ve své prospektivní observační studii u pacientů léčených anti-CGRP protilátkami (n = 572) zjistili, že na léčbu do 48. týdne odpovědělo 91,3 % pacientů, kteří dostávali anti-CGRP protilátky, přestože někteří pacienti zpočátku na léčbu nereagovali (non-responders).1 Guidelines EHF však definují rezistentní nebo refrakterní migrénu na základě odpovědi po 3–6 měsících.2

1. Barbanti P, et al. J Neurol 2024;271:2434–2443; 2. Sacco S, et al. J Headache Pain 2020;21:76.

Přerušení a opětovné zahájení léčby může narušit již dosažené zlepšení MMD

Ve studii PEARL vedlo přerušení kontinuální léčby fremanezumabem k nárůstu MMD ve srovnání s prvním léčebným cyklem a ke snížení účinnosti při opětovném zahájení léčby. Studie PEARL stále probíhá a hodnotí účinnost a bezpečnost fremanezumabu v prevenci epizodické (EM) a chronické (CM) migrény u 1 140 dospělých pacientů v reálné klinické praxi.

Ashina M, et al. PEARL study protocol: a real-world study of fremanezumab effectiveness in patients with chronic or episodic migraine. Pain Manag 2021;11:647–654. doi: 10.2217/pmt-2021-0015. 

Dřívější nasazení anti-CGRP protilátek může vést k lepší odpovědi na léčbu

Výsledky retrospektivní kohortové studie u pacientů léčených erenumabem ukázaly, že včasné zahájení léčby vede ke snížení počtu dnů s migrénou v měsíci a snížení MMD o ≥ 50 % od výchozího stavu do 3. měsíce. Tyto výsledky byly ovlivněny úhradovou politikou, která zprvu povolovala nasazení erenumabu po selhání léčby všemi třídami profylaktické medikace první linie nebo v případě kontraindikací. Po změně úhradové politiky mohl být erenumab nasazen po selhání jedné profylaktické léčby, což umožnilo včasnější zahájení léčby erenumabem.

Hong JB, et al. J Headache Pain 2023;24:144.

Více dnů s migrénou v měsíci je spojeno s nižší pravděpodobností odpovědi na léčbu

To prokázala evropská prospektivní studie u 5 818 pacientů s HFEM (epizodická migréna s vysokou četností atak) nebo CM léčených anti-CGRP protilátkami. Poskytla důkazy o tom, že vyšší frekvence migrény a větší postižení na počátku studie snížily pravděpodobnost odpovědi na léčbu anti-CGRP protilátkami. Pro lékaře a všechny zainteresované instituce v oblasti úhradových mechanismů přináší důležitou zprávu – včasné zahájení léčby je nejlepší šancí na její úspěch.

Caronna E, et al. J Neurol Neurosurg Psychiatry 2024;0:1–11.

Zdroj:

Challenge Me! A half decade of monoclonal antibodies for migraine prevention: What we’ve learnt and what’s next, Teva-sponsored promotional satellite symposium at the 20th Migraine Trust International Symposium, September 2024, London.