Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality, Z kongresů

Optimismus a možnosti terapie migrény novými biologickými léčivými přípravky – současná situace

V rámci 5. výroční konference Evropské neurologické akademie (European Academy of Neurology, EAN 2019), která se konala v norském Oslu koncem června 2019, uspořádala společnost Teva satelitní sympozium o nových možnostech léčby migrény monoklonálními protilátkami zaměřeními proti calcitonin gene-related pepide (anti-CGRP).

V úvodu vystoupil předsedající sympoziu, profesor Messoud Ashina z kodaňského centra pro bolest hlavy. Zdůraznil, že v oblasti léčby migrény máme ještě mnoho nenaplněných potřeb, na něž bude nutné se v budoucnosti zaměřit.

Kromě včasnější diagnostiky a účinnější akutní léčby je třeba aktivněji využívat preventivní terapii specifickou pro migrénu, která má lepší snášenlivost, vyšší adherenci a která zlepšuje management potíží a disability při migréně.

Příchod monoklonálních protilátek zaměřených na CGRP představuje první skupinu léků navrženou pro specifickou preventivní terapii migrény. Na sympoziu se hovořilo o roli CGRP v patofyziologii migrény a účinku nových monoklonálních protilátek s anti-CGRP působením v prevenci migrény, a to na základě nejnovějších údajů z klinických studií a zkušeností s jejich implementací v současném pojetí precizní medicíny.

Key messages

  • V době přetrvávajících nenaplněných potřeb v oblasti terapie migrény znamená příchod monoklonálních protilátek zaměřených proti CGRP mAb příslib „nové a velmi zajímavé éry“.
  • Uvolnění látky CGRP je klíčovým dějem při vzniku a chronizaci migrény. Existuje tedy jasné odůvodnění pro použití léčivých přípravků s anti-CGRP působením v prevenci migrény.
  • Studie fáze III prokazují, že monoklonální protilátky s anti-CGRP působením jsou dobře snášeny a účinně se snižují počet dní s migrénou, redukují potřebu akutní medikace, a navíc nástup jejich účinku je rychlý.
  • Zohlednění pacientova přístupu k léčbě je nezbytné v implementaci postupů precizní medicíny, a proto je nezbytné pro tyto metody vyvinout potřebné nástroje.


Zdroj:

Highlights from the Teva-sponsored symposium at the 5th Congress of the European Academy of Neurology (EAN)

30th June 2019 | 13:45–14:45 | Oslo, Norway