Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality, Léčba anti-CGRP

Uspokojivý bezpečnostní profil inhibitorů CGRP z reálné praxe podle FDA

První tři inhibitory calcitonin gene related peptid (CGRP) schválené pro prevenci migrény vykazovaly dobrý bezpečnostní profil v reálné klinické praxi v průběhu prvních šesti měsíců po uvedení na trh, uvedl profesor Stephen D. Silberstein jako jednu z významných zpráv na online kongresu Americké akademie neurologických věd (AAN 2020).

Současně předložil retrospektivní analýzu spontánních postmarketingových hlášení do systému podávání zpráv o nežádoucích účincích FDA (FAERS) pro Aimovig (erenumab), Ajovy (fremanezumab) a Emgality (galcanezumab).

Podle profesora Silbersteina (ředitel centra bolesti hlavy na Sidney Kimmel Medical College ve Philadelphii) na seznamu nejčastějších 10 nežádoucích účinků u všech tří monoklonálních protilátek zaměřených na CGRP významně převažují reakce v místě vpichu, jako je bolest, svědění, otok a erytém. Četnost byla relativně nízká. Například bolest v místě vpichu byla hlášena u 2,94 případů na 1 000 pacientů léčených erenumabem, u 0,8/1 000 léčených fremanezumabem a u 4,9/1 000 galcanezumabem.

Migréna, bolest hlavy a neúčinnost byly v tomto seznamu u všechny tří přípravků, jak je typické pro zprávy FAERS, protože žádný lék není účinný u všech pacientů. Tyto případy byly hlášeny u 1–5/1 000 léčených pacientů. Zácpa byla hlášena v souvislosti s užíváním erenumabu v poměru 4,9 případů/1 000 pacientů, ale neobjevila se na seznamu nejčastějších nežádoucích účinků u fremanezumabu a galcanezumabu.

Důležité je, že kardiovaskulární příhody nepatřily mezi 10 nejčastějších nežádoucích účinků hlášených u nových anti-CGRP přípravků.

"Tyto výsledky změní naši praxi, protože někteří lékaři váhají s předepisováním těchto léků, dokud nebudou k dispozici výsledky dlouhodobějších údajů o bezpečnosti," uvedl v rozhovoru dr. Silberstein.

Neuroložka Holly Yancy, komentovala nálezy FAERS slovy: „Výsledky pro mne nejsou překvapujícící, protože uvedené nežádoucí účinky byly v podstatě očekávány na základě dřívějších příznivých zkušeností z klinických studií. Tyto léky splňují očekávání, které existovalo již při schválení FDA právě před dvěma lety,“ řekla Dr. Yancy, specialistka na bolesti hlavy (Banner–University Medicine Neuroscience Institute, Phoenix).

„Očekávaly se reakce v místě vpichu. Klinické zkušenosti vypovídají o tom, že pokud léky snižují počet dní s migrénou a závažnost atak, tak je pro pacienty snadné zvládnout přechodnou bolest, zarudnutí nebo svědění v místě vpichu,“ dodala.

CGRP je vazoaktivní peptid. Existuje teoretická obava, že farmakologická inhibice CGRP při prevenci migrény by mohla vést ke zvýšenému riziku nežádoucích kardiovaskulárních příhod, zejména u jedinců s koronárním onemocněním nebo s anamnézou cévní mozkové příhody. Absence jakéhokoli takového signálu během prvních šesti měsíců širokého klinického použití inhibitorů CGRP je velmi povzbudivá, i když jde o problém, který vyžaduje dlouhodobější sledování, uzavřela Dr. Yancy.

Tyto léky, které jsou určeny k specifické prevenci migrény, představují značný pokrok oproti tomu, co bylo dříve k dispozici. Jsou stejně účinné nebo účinnější a jsou podstatně lépe snášené než preventivní léky, které se používaly doposud, včetně antidepresiv, antiepileptik a léků na kardiovaskulární onemocnění.


Zdroj: Silverstein SD et al. AAN 2020, abstrakt S58.008.