Aktuality
Zacílit na ligand, nebo na receptor CGRP?
Anti-CGRP (calcitonin gene-related peptide) monoklonální protilátky představují první cílenou profylaktickou léčbu zasahující do patogeneze migrény. Mohou se vázat na receptor pro CGRP (erenumab) a s CGRP o toto vazebné místo soutěží nebo se vážou přímo na ligand CGRP, jemuž znemožňují biologickou aktivitu (fremanezumab, galkanezumab, eptinezumab).
Jsou mezi zacílením na ligand nebo na receptor CGRP rozdíly?
1. Účinnost
Randomizované klinické studie neprokázaly žádné rozdíly v účinnosti mezi anti-CGRP cílícími na ligand a anti-CGRP cílícími na receptor CGRP. Data z reálné klinické praxe však hovoří jinak. Retrospektivní observační studie z reálného světa (Schiano di Cola F, et al., 2023) potvrdila vyšší podíl super-respondérů při léčbě anti-CGRP protilátkami cílícími na ligandy CGRP ve srovnání s těmi, které cílí na receptory CGRP.
2. Dlouhodobý efekt léčby
Erenumab, anti-CGRP protilátka s vazbou na receptor CGRP, má v dlouhodobém sledování nižší účinnost:
- Prospektivní observační studie u pacientů léčených erenumabem zahrnula 300 pacientů s migrénou. Po 9–12 týdnech léčby dosáhlo ≥ 30% snížení počtu dní v měsíci s migrénou (MMD) 71,7 % pacientů, zatímco po 52 týdnech to bylo pouze 34 % pacientů (Cullum CK, 2022).
- Jiná prospektivní studie z reálného světa prokázala, že na léčbu po dvou letech odpovídala méně než jedna čtvrtina pacientů, zatímco po jednom roce léčby to byla jedna třetina pacientů (Andreou AP, 2022).
Fremanezumab, anti-CGRP protilátka cílící na ligand CGRP, prokázal dlouhodobou účinnost:
- To potvrdily výsledky prospektivní kontrolní studie u 300 pacientů s refrakterní CM, kteří nereagovali na průměrně šest preventivních léčebných modalit. Po dvou letech léčby fremanezumabem mohlo ukončit léčbu 33 pacientů, kteří měli v předchozích třech měsících MMD < 4. U dalších 17 pacientů byla léčba ukončena z důvodu nedostatečné odpovědi. Celkem 200 pacientů pokračovalo v léčbě v třetím roce (Khan R, 2023).
3. Lékové prázdniny
Multicentrická, prospektivní, observační kohortová studie RE-DO zařadila 226 pacientů s migrénou, z nichž 55,3 % bylo léčeno erenumabem a 44,7 % fremanezumabem nebo galkanezumabem. Léčba probíhala ve dvou 12měsíčních cyklech s přerušením po dobu nejméně jednoho měsíce mezi cykly. Výsledky ukázaly, že během období lékových prázdnin došlo u pacientů léčených erenumabem (anti-CGRP cílící na receptor) k nárůstu MMD ve srovnání s pacienty léčenými anti-CGRP cílícími na ligand CGRP (Vernieri F, 2023).
4. Switch na fremanezumab po neúspěšnosti léčby jinou anti-CGRP protilátkou
Studie i data z reálné klinické praxe ukazují, že pacienti nereagující na léčbu erenumabem nebo galkanezumabem mohou profitovat z převedení (switch) na fremanezumab.
- Prospektivní neintervenční studie FINESSE zařadila pacienty s migrénou, kteří neodpovídali na léčbu erenumabem, galkanezumabem nebo oběma léčivými přípravky. Po přechodu (switch) na fremanezumab dosáhlo po třech měsících léčby 42,8 % pacientů ≥ 50% snížení MMD oproti výchozí hodnotě (Straube A, 2023).
- Prospektivní multicentrická studie z reálného světa hodnotila účinnost léčby fremanezumabem u pacientů, kteří neodpovídali na předchozí léčbu erenumabem, galkanezumabem nebo oběma léčivými přípravky. Po šesti měsících léčby fremanezumabem dosáhlo 34,8 % pacientů ≥ 50% snížení MMD oproti výchozí hodnotě a toto snížení přetrvávalo po dobu více než 15 měsíců (Amin FM, 2024).
5. Bezpečnost
Ve studii z reálného světa (Egeo G, 2023) byly zaznamenány rozdíly ve výskytu závažných nežádoucích účinků (TEAE) mezi monoklonálními protilátkami zaměřenými na ligand a na receptor CGRP. TEAE se vyskytovaly častěji u pacientů léčených erenumabem (73 %) ve srovnání s pacienty léčenými galkanezumabem (15 %) nebo fremanezumabem (12 %). Výskyt obstipace jako často hlášeného nežádoucího účinku byl ve studiích z reálného světa vyšší u anti-CGRP cílících na receptor CGRP ve srovnání s anti-CGRP cílícími na ligand.
Bylo prokázáno, že léčba cílená na receptor CGRP ovlivňuje signalizaci amylinového receptoru AMY1 in vitro, což může vysvětlovat pozorované rozdíly v nežádoucích účincích a účinnosti mezi léčbou migrény cílenou na ligand a na receptor CGRP.
Zdroj
Challenge Me! A half decade of monoclonal antibodies for migraine prevention: What we’ve learned and what’s next, Teva-sponsored promotional satellite symposium at the 20th Migraine Trust International Symposium, September 2024, London.